ماسک بهداشتی

ماسک تنفسی N95

ماسک تنفسی ابزاری برای حفظ سلامت

دستگاه تنفسی انسان ازاصلی ترین راه های ورود انواع آلودگی و مواد مضر به بدن انسان و در نتیجه آسیب رساندن به سیستم ایمنی می باشد ، استفاده از ماسک های صورت محافظ به عنوان مانعی جهت ورود این مواد زیان آور و فیلتر نمودن هوای دم و بازدم می تواند نقش مهمی را در حفظ سلامت ما ایفا کند.

فعالیت در محیط های کاری آلوده با وجود ذرات گرد و غبار یا هرنوع آلاینده می تواند بطور جدی سیستم تنفسی را مختل و سبب بروز انواع بیماری ها در انسان شود ، ماسک های تنفسی محافظ با پوشاندن قسمت دهان و بینی تا حدود زیادی می تواند از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری کند . این ماسک های حفاظتی به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  • ماسک های تصفیه کننده هوا
  • ماسک های رساننده هوای اتمسفری

در این مقاله قصد داریم با یکی از انواع ماسک های تصفیه کننده هوا به نام ماسک محافظتی N95 آشنا شویم .

انواع ماسک بهداشتیماسک محافظ صورت N95

ماسک های محافظ در انواع مختلف و با کاربردهای گوناگون عرضه می شوند . یکی از انواع این ماسک ها ، ماسک محافظ N95  می باشد که یکی از گزینه های مناسب جهت استفاده در آلودگی ها بشمار می رود . حرف N در این نوع ماسک نشان دهنده عدم مقاومت در برابر روغن و استفاده از عدد 95  به معنای قدرت فیلتر نمودن ذرات تا  95%  می باشد .

طبق استانداری که به وسیله NIOSH به عنوان یکی از مجموعه های کنترل بیماری در آمریکا مشخص شده است ، ماسک های محافظ N95  قابلیت فیلتر 95% از ذراتی با قطر 3/0 میکرون را داشته که نشان دهنده رتبه ایمنی ماسک های N95 می باشد .

ماسک های N95 محافظی در برابر ویروس ها

باید توجه داشته باشید که استفاده از ماسک های معمولی پزشکی قابلیت محافظت از شما در برابر ویروس ها را نداشته و امکان فیلتر نمودن ذراتی کوچک مانند ویروس ها در این ماسک ها وجود ندارد . برای محافظت از خود در برابر ویروس ها باید از ماسک هایی با رتبه ایمنی بالا استفاده کنیم .

ماسک های محافظتی N95  با داشتن رتبه ایمنی قابل قبول ، توصیه شده توسط مراکز کنترل بیماری آمریکا (CDC) جهت محافظت در برابر ویروس هایی نظیر کووید 19 (کرونا) می باشد که این تائید نشان دهنده کارایی این نوع ماسک جهت حفظ سلامت ما و مقابله با ورود این ویروس به سیستم تنفسی ماست .

عمر مفید برای استفاده از ماسک های N95

عموماً عمر مفید جهت استفاده از ماسک های محافظ N95  هشت ساعت می باشد اما باید توجه کنید در صورت مشاهده هر کدام از نشاه های زیر  حتماً نسبت به تعویض ماسک فیلتردارد خود اقدام کنید .

  • اولین حالت ممکن ، تغییر شکل قالب ماسک N95 بصورتیست که بطور صحیح روی صورت قرار نگرفته و تغییر فرم ماسک باعث ورود هوای آلوده بیرون به درون ماسک شود ، در صورت بروز این مشکل حتماً باید نسبت به تعویض ماسک برای حفظ سلامت خود اقدام کنید .
  • اگر هنگام استفاده از ماسک محافظ صورت می توانید بوی محیط بیرون را استشمام کرده و یا وجود آلودگی را حس می کنید .
  • هنگامی که وجود انواع آلودگی و گرد و غبار به راحتی بر روی سطح فیلتر ماسک محافظ دیده می شود.

فروش پک بهداشتی فارینایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
Add to cart