ویروس کرونا

کرونا؛ مرگ در اثر کرونا یا ترس

 درباره کرونا

یکی از مسائلی که این روزها مردم تقریبا بیشتر کشورها با آن درگیر هستند، ویروس شایع کرونا است. کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های شدیدتر همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ و تحقیق و بررسی آن ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

افرادی که هم‌زمان مبتلا به بیماری دیگری باشند بخصوص کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها می باشند. معمولاً شدت سرماخوردگی با عامل کروناویروس بیشتر است. کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود.

مقابله با کرونا

کرونا در ایران

در ایران، در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار قم، شایعاتی دربارهٔ مرگ این بیماران به علت کروناویروس شکل گرفت. اما دانشگاه علوم پزشکی قم با تکذیب شایعات مربوط به مبتلا بودن این دو بیمار فوت شده به کروناویروس، اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده‌است. در تاریخ ۳۰ بهمن اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس، مثبت گزارش شده‌است. بیمارستان کامکار قم نیز بعنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا تعیین شد. در همین روز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که در چهار روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم و طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد. خبرگزاری ایلنا به نقل از منابع آگاه در ۳۰ بهمن ادعا کرد که شش‌نفر هم در حال حاضر به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری هستند که خانواده و نزدیکان این افراد در قرنطینه به سر می‌برند. در ۲ اسفند، با اعلام رسمی فوت شدن چهار نفر، ایران پس از چین بیشترین تلفات ناشی از کروناویروس را داشت.

در تاریخ چهارم اسفند، وزیر بهداشت اعلام کرد که یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که سفرهایی به چین داشته است.

اما حالا به جدول شدت کشندگی این خانواده ویروسی نگاهی کنیم:

نام کروناویروس مبتلاشده فوت شده میزان مرگ‌ومیر
سارس ۸۰۹۶ ۷۷۴ ۹٫۶%
مرس ۲۴۹۴ ۹۱۲ ۳۴-۳۷%
کرونای جدید(تا تاریخ ۳ اسفند) ۷۷٬۹۲۵ ۲٬۳۶۲ ۲-۳٫۱۱%

میزان مرگ و میر دو نکته مهم را نشان می دهد:

  1. شیوع ویروس کرونا از دو ویروس دیگر این خانواده بیشتر است.
  2. امید به زندگی و بهبود حال مبتلایان به ویروس کرونا نیز بیشتر است.

علائم ویروس کرونا

علائم اصلی بیماری کرونا

با در نظر گرفتن نوع کروناویروس، علائم می‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی متغیر باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. کروناویروس مرس، برخلاف سارس، نه تنها دستگاه تنفس بلکه ممکن است ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر ‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

نحوه انتقال بیماری کرونا

بسته به نوع کروناویروس، روش‌های انتقال آن نیز متفاوت است. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان می تواند شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه باشد. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده‌است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس.

کرونا قابل درمان

خطرناک اما قابل پیشگیری و حتی درمان

مهمترین روش و سلاح مقابله با ویروس کرونا همان سیستم ایمنی بدن ماست، یعنی پادتن ها (آنتی بادی ها). پادتنها پروتئینهای بزرگی هستند که به ویروسها وصل شده و باعث تخریب آنها می شوند. هنگامی که فردی به ویروس جدیدی مبتلا می شود، دو هفته زمان نیاز است تا بدن بتواند پادتن کافی برای مقابله با آن را بسازد. تزریق پادتن ساخته شده توسط سلولهای در حال رشد در محیط آزمایشگاهی به بدن، میتواند ویروسها را تحت کنترل نگه دارد تا زمانی که سیستم ایمنی بدن بتواند ویروس را دفع کند.

با این حال تا زمان معرفی واکسن موثر در برابر ویروس کرونا میتوان با تقویت سیستم ایمنی بدن خود با این ویروس مقابله کرد، خوشبختانه تا امروز شمار بهبود یافتگان این روش نیز بسیار هستند.

کنترل ترس

گرچه ترس یک عکس العمل طبیعی است، ولی زمانی که ترس آنچنان جدی و شدید شود که با علایم جسمی، روانی، عاطفی و رفتاری، زند گی روزانه شخص را مختل کند، بعنوان بیماری شناخته می شود و خود می تواند کشنده باشد.

در حال حاضر مواجهیم با:

ـ ترس و نگرانی شدید از مریض شدن یا مریض بودن

ـ استرس زیاد در خصوص سلامت خویش و اطرافیان

ـ تجربه حالات جسمی و روانی از علایم شبیه به بیماری کرونا

ـ مراجعات غیرلازم پزشکی و آزمایشگاهی

لازم است با تمهیدات مطلوب، این حجم شدید از نگرانی و تشویش عمومی را مدیریت و کنترل کرد. در کنکاش دلایل ترس های ناشی از بیماری کرونا میتوان به خصوصیت های شخصیتی فرد، مسئله گفت و گوهای روزانه در جامعه، عکس العمل شخص به فشارهای روانی زندگی، باورهای اشتباه، تجربه های تلخ گذشته، شایعه و نحوه برخورد و صحبت خانواده ها اشاره کرد. از طرفی چنين ترسی، میتواند یکی از آزار دهنده ترین وسواس ها باشد. ضمن توجه به دلایل یاد شده، مروری می کنیم بر:

شیوه های درست مبارزه و درمان:

ـ آموزش راه‌های پيش‌گيری و درمان بیماری های رایج از سوی مراکز رسمی ( به ویژه وزارت بهداشت)

ـ آگاهی رسانی درست و مرتب از سوی رسانه های رسمی کشور

ـ خودداری جدی از انکار و دروغ در خبرهای حوزه سلامت

ـ مدیریت شایعه در جامعه ( به خصوص مدیریت فضای مجازی)

ـ خودداری از انتشار و اظهارنظرهای اشتباه و غیرکارشناسی در مورد ابتلا به بیماری کرونا

ـ آموختن مهارت های مربوط به کنترل ترس و فوبیا و درمان شناختی رفتاری

ـ بعضی اشخاص هم در زمینه و سابقه گذشته، دچار اختلال های روانپزشکی جدی ازجمله هایپوکندریازیس ( خودبیمارانگاری) هستند که باید علاوه بر انجام مشاوره و روان درمانی، از طريق مراجعه به روانپزشک، تحت دارودرمانی قرار بگیرند.

برای کاهش اضطراب به حالت های روانی و علائم زیاد توجه نکنید. چنانچه بصورت جزیی به علامت های بیماری کرونا تمرکز کنید مشکل ساز می شود. گلودرد یا سردرد به تنهایی علامت بیماری نیست. علائم بیماری کرونا را بصورت کلی در نظر بگیرید.

هر روز تشریفات و برنامه خویش را برای شروع یک روز کاری داشته باشید. به تغذیه مطلوب اهمیت بدهید. هر روز خویش را با گوش دادن به موسیقی دل چسب و گفت و گو در مورد موضوعی غیر از بیماری شروع کنید. به این در روانشناسی تاب آوری یا بقای زیستن می گویند. به این معنی که شخص از طريق جملات مثبت و رعایت دستورالعمل هایی که دارد برای یک زندگی بهتر سعی کند. به عنوان مثال بعضی می گویند من تمایلی به ادامه زندگی نداشتم تنها به عشق فرزندانم زنده ام یا به عشق سفر دور دنیا.

این یعنی شخص برای خویش هدف گذاری کند. در این وضعیت باید ارام باشیم و برای ارامش از موسیقی ها و کلمات آرام بخش استفاده کنیم. هیچ گاه جا به جا نشویم. زیرا در محیطی که هستیم امکان ایمنی روانی بیشتر است و از قدرت بالاتری برخوردار هستیم. برخورد غیرتخصصی با موضوع نکنیم و از مراجع تخصصی کار را دنبال کنیم. یکی از معضلات ما کم بود سواد رسانه ای است. زمانی که سواد رسانه ای کم است، داده هایی به ما انتقال داده می شود که واقعیت ندارد و ما را دچار مشکل می کند.

پیشگیری و بهداشت فردی

نتیجه کلی:

این بیماری نیز مانند سایر بیماری های شایع قابل درمان است، تنها تمایز آن سرعت شیوع بیماری است. برای مقابله با آن باید روی نکاتی نظیر حفظ آرامش، تقویت سیستم ایمنی، رعایت بهداشت فردی، کسب اطلاعات از مراجع معتبر و مربوط (نظیر وزارت بهداشت) و در نهایت ادامه زندگی تمرکز کنیم.

منابع: سایت اطلاع رسانی وزارت بهداشت- ویکی پدیا- بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
Add to cart